Sıfır Araba Markaları


Anasayfa | Markalar
Sıfır otomobil markalarının fiyatları Türkiye pazarında enflasyon, sektörel üretim, iç ve dış piyasalara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Sıfır Otomobil Markaları

Sıfır araç fiyatları Türkiye pazarında enflasyon, sektörel üretim,  petrol fiyatları, iç ve dış piyasalar ve yatırım gibi kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Üretim maliyeti, pazarlama, lojistik, gibi önemli gider kalemleri belirlenen sıfır araba fiyatlarını oluşturan temel faktörlerdir. Nihai kullanıcıya ulaşan fiyat rakamında ise özellikle ülkemizde araç üzerindeki vergi yükü en belirleyici etken olarak göze çarpıyor.

Sıfır araba fiyatlarının yıl içerisindeki artış ve azalışlarının görüldüğü fiyat dalgalanmaları birden fazla sebeple açıklanabilir. Bunlardan birincisi döviz kurudur. Otomobil pazarında büyük bir hacme sahip olan ithal araçlar direkt olarak döviz kurundan etkilenmektedir. Buna göre döviz kurlarındaki azalış veya artış doğrudan sıfır araba fiyatlarına yansırken, kurlarda yaşanan ani değişimlerde ise üreticiler durağan bir pozisyon almaktadır. Bu gibi anlarda kurun genel bir banda oturması ve dalgalanmanın atlatılması için normalin birazcık üzerinde bir satış rakamı belirlenerek piyasaların stabil hale gelmesi beklenmektedir.


Sıfır Araç Fiyatları Kimleri Etkiler?

Aynı zamanda Sıfır Araba fiyatlarındaki artış ikinci el araç fiyatlarını da etkilemektedir. Buna göre sıfır araç fiyatında yaşanan bir artış kısa zamanda aynı aracın ikinci el fiyatına da yansımaktadır. Sıfır araba fiyatındaki artış tüketiciyi ikinci el araç satışına yönelteceği için bu pazarda da bir süreliğine arz fazlalığı yaşanmaktadır. Özellikle devlet destekli olarak sıfır km araç fiyatlarında yaşanabilecek alım kolaylığı veya vergi indirimi gibi durumlarda fiyatlar hızlı bir şekilde düşüşe geçebilmektedir. Sıfır km araç fiyatının düşmesiyle kullanıcı önceliğini yeni modellerden yana kullanacağından dolayı ikinci el otomobil pazarına olan talep azalacak ve sonucunda da ikinci el araç fiyatları düşecektir.

Bu sebeple sıfır araç fiyatlarının takibi nihai kullanıcı için olduğu kadar yetkili satıcı ve ikinci el otomobil satıcıları için de oldukça önemli bir faktör oynar. Ayrıca bankalar ve sigorta firmaları gibi finansman kuruluşları da sundukları hizmet alanlarında kullanmak üzere araba fiyatı hareketliliğini yakından takip etmektedirler. Araç değerleri özellikle bu sektörler için değer belirleyici bir data oluşturur.

Sıfır Araç Fiyatı Ne Sıklıkla Değişir?

Türkiye’de faaliyette olan sıfır otomobil markaları genelde araba fiyatı listelerini TL (Türk Lirası) para birimi cinsinden ve aylık olarak açıklamaktadırlar. Ayda iki defa gerçekleşen sıfır araba fiyatları, liste ve kampanyalı araba fiyatları olmak üzere iki ayrı şekilde duyurulur. www.sifirarabafiyati.com, en güncel sıfır araç fiyatlarını markaların açıkladığı araba fiyat listesi baz alınarak otomobil tutkunlarına sunmaktadır.

Tüm sıfır km araç fiyatları, otomobil markaların resmi iletişim kanallarından sürekli olarak kontrol edilerek, belirli periyotlar halinde yayımlanmaktadır. Bulunulan ay içinde tekrar değişen araba fiyatı listesi olması halinde, son açıklanan araba fiyatı listesi dikkate alınmaktadır.

Ülkemizde Satışa Sunulan Sıfır Otomobil Markaları

sifirarabafiyati.com sitemiz üzerinden;

Alfa Romeo, Audi, BMW, Citroen, Cupra, Dacia, DFSK, DS Automobiles, Fiat, Ford, Gazelle, Honda, Hyundai, Isuzu, Jaguar, Jeep, Kia, Land Rover, Lexus, Maserati, Mazda, Mercedes, MG, Mini, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Skywell, Smart, Ssangyong, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo ve Togg marka araç fiyat listelerine sitemiz üzerinden güncel olarak ulaşabilirsiniz.